Prowadząc firmę, pewnie nie raz usłyszałeś pytanie od klienta, czy możecie porozumiewać się przez Messengera albo WhatsAppa. Prawda jest taka, że w dzisiejszym świecie zwykłe SMS-y odchodzą do lamusa i większość ludzi korzysta z komunikatorów internetowych. Aktualnie najpopularniejszymi są właśnie Messenger i WhatsApp. A który lepiej posiadać? Przyjrzyjmy się im bliżej.
Do tej pory miano najpopularniejszego komunikatora dzierżył Messenger, jednak w ostatnim czasie zauważono, że coraz więcej osób szuka alternatywnej opcji porozumiewania się w internecie. Messenger jest darmowym narzędziem od Facebooka. Jego największa zaleta to fakt, że posiada go bardzo dużo osób, co w komunikatorach, jakby nie patrzeć, jest najważniejsze. Po co Ci komunikator, którego nie posiadają osoby, z którymi najczęściej się komunikujesz? Aby jednak posiadać konto na Messengerze trzeba najpierw mieć profil na Facebooku, co dla niektórych jest problemem. Główne powody rezygnacji z Messengera to przeładowanie aplikacji oraz brak płynności działania. Jednak coraz więcej użytkowników Messengera mówi o tym, że obawiają się o bezpieczeństwo swoich rozmów, przesyłanych plików, czy nawet danych. Niepokój pogłębiła wiadomość z ubiegłego roku o wycieku informacji z Facebooka o ponad pół milionie jego użytkowników.
Czy WhatsApp wyprze Messengera? Być może. Co ciekawe WhatsApp działa już od 2009 roku, a w roku 2014 został wykupiony przez Facebooka. Jest bardzo popularnym komunikatorem na świecie, natomiast w Polsce jeszcze niekoniecznie. Jego sukces upatrywany jest w prostocie. Aby zacząć z niego korzystać wystarczy pobrać aplikację i zweryfikować numer telefonu. WhatsApp podobnie jak Messenger jest bezpłatny i posiada funkcję chatu, dzwonienia, videorozmowy oraz przesyłania plików. Wystarczy mieć połączenie z internetem. To, co jest dużą zaletą WhatsAppa to brak ingerencji w jakość zdjęć, w przeciwieństwie do Messengera, który znacznie tę jakość pogarsza. To, co zwolennicy WhatsAppa wymieniają na pierwszym miejscu to szyfrowanie, które całkowicie chroni wysyłane treści. Ma do nich dostęp tylko nadawca i odbiorca. Jeśli chodzi o treści, są one bezpieczne, jednak WhatsApp zbiera dużą ilość tzw. metadanych. W praktyce oznacza to, że nikt się nie dowie, o czym piszemy, rozmawiamy i jakie pliki wysyłamy, ale nie są chronione informacje, z kim rozmawialiśmy, kiedy i gdzie.
Jaki płynie z tego wniosek? Oba te komunikatory nie są idealne, mają swoje wady i zalety. Przy kontaktach osobistych prawdopodobnie lepszą opcją będzie Messenger, bo zapewne posiada go większość Twoich znajomych. Przy kontaktach służbowych należy przemyśleć, czy lepszą opcją nie będzie WhatsApp ze względu na lepsze szyfrowanie i możliwość przesyłania dużej ilości plików bez znacznej ingerencji w ich jakość.
Autor: Joanna Meryk